Hitachi Air Conditioner 5kW Cool 6kW Heat 47/39/33/26dBA Cool 47/39/33/26dBA Heat 230-240 Volt
Description
Key Specifications
| SKU |
HITRAS/RAC-E50YHAKIT
|
|---|---|
| Brand |
Hitachi
|
| Product Type |
Air Conditioning
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RAS/RAC-E50YHAKIT |
| Cooling Air Flow Rate | 242 l/sec |
| Cooling Capacity | 5 kW |
| Heating Capacity | 6 kW |
| Heating Air Flow Rate | 221 l/sec |
| Indoor Dimensions | 230 mm Height x 900 mm Width x 300 mm Depth |
| Power Supply | 230-240 Volt |
| Outdoor Dimensions | 298 mm Height x 850 mm Width x 750 mm Depth |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | 47/39/33/26 dBA Cooling 47/39/33/26 dBA heating |
| Temperature | -10 to 46 deg C Cooling / -15 to 24 deg C Heating |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!