3M Vinyl Electrical Tape General Purpose L20MtrxW19mmx0.15mm PVC Multi Colour
Description
Key Specifications
| SKU |
MAD3MAE010601407
|
|---|---|
| Brand |
3M
|
| Range Name |
Temflex 1610
|
| Product Type |
Insulation & Sealing Tape
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 31201500 |
| UOM | PK |
| Vendor Product | 3M AE010601407-NLA |
| Adhesion Strength | 16 oz/in Steel |
| Adhesive Material | Rubber Resin |
| Backing Material | PVC |
| Colour | Multi Colour |
| Breaking Strength | 16 lb/in |
| Elongation | 200% |
| Pack Size | 1 Pack |
| Temperature | 80 deg C |
| Thickness | 0.15 mm |
| Width | 19 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!